Day 4! Pan dulce
Day 4! Pan dulce
Regular price
$4.99 USD
Regular price
Sale price
$4.99 USD
Unit price
/
per
Updated for 2024, this task rocks! It included an Instagram post for interpretive understanding PLUS suggestions to add presentational communication, a recipe video AND structured input to match one of the commercials in the cuadro!
We love this task for a number of reasons:
1) it's a cheap and easy to find merienda
2) it demonstrates Italian migration to South America and the connection between the countries en el Cono Sur.
3) it's engaging...not just to the students but of all senses!
Your download includes novice and intermediate options, multiple videos, weblinks, ALL THREE MODES, and ONLY authentic resources!